Kolín, Synagoga, Misterios del Amor, písně sefardských židů, Plaisirs de Musique, koncert

Termín

Čas: 24 září, 2021 19:00
Místo: Synagoga Kolín (Na Hradbách 125)
koupit vstupenky

Podrobnosti

MISTERIOS DEL AMOR
Plaisirs de Musique

koncert sefardských písní 

24.9. pátek
19:00 hod.

Kolín
Synagoga

Vstupné 100 Kč
Vstupenky na místě

Osobitá hudební kultura sefardských Židů v jedinečném podání souboru Plaisirs de Musique a emotivní zpěvačky Elišky Tesařové ožije v prostorách nádherné kolínské synagogy, která je mimo Prahu nejstarší a nejcennější památkou svého druhu v Čechách.

Eliška Tesařová  — zpěv, perkuse
Marta Kratochvílová  — traverso, perkuse
Jan Čižmář  — loutna, kytara, theorba, zpěv
Marian Friedl  — kontrabas, perkuse, zpěv

Koncert se uskuteční s laskavou podporou města Kolín a koná se pod záštitou starosty Kolína Mgr. Michaela Kašpara

Hudební ukázka

Hudební odkaz sefardských Židů s písněmi, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Krom hluboce emotivních sefardských písní zazní také hudba podobného náboje a inspirativnosti ze Středomoří a iberské kulturní oblasti.

Jádrem programu nazvaného Misterios del Amor je hudební odkaz sefardských Židů. Příběh tvoří písně, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Krom hluboce emotivních sefardských písní zazní také hudba podobného náboje a inspirativnosti z iberského světa a středomořské oblasti.

Sefardi jsou komunita španělských Židů, kteří byli ze Španělska definitivně vyhnáni roku 1492 jako výsledek dlouhé reconquisty. Následné putování a hledání místa k spočinutí je přivedlo na rozličná místa středomořského prostoru. Jejich písně a kultura v těchto oblastech jsou živé dodnes.

Temperamentní písně jsou plné emocí, v melodiích a textech se odráží nejen touhy jednotlivců, ale zaslechneme v nich bolestné i nadějeplné tóny odkazující na pohnuté dějiny tohoto národa.

Program, který je na pomezí žánrů – klasického, lidově-tradičního a jazzového – nabízí posluchačům útěchu, výlet od reality daleko do vzdálených nebo cizokrajných končin, zasnění se i výslednou katarzi. Písně vycházely z bohaté tradice lidové hudby. Byly doprovázeny v různých komunitách a v různých dobách různě. Tu loutnou, nebo jejím arabským předchůdcem – oudem, tu vihuelou, bubínkem, tamburínou, nebo zněly jen tak v samotě noci. Jde sice o světskou hudbu, ale v zásadě jsou to písně hluboce duchovní, jejichž baladické texty nesou stopy utrpení svých tvůrců.

Jména dávných hudebníků odvál čas, ne tak jejich prožitky.

Hudba je emocionálně nabitá a hluboce osobní; ne však sentimentální, spíše hrdý povzdech než nářek. Dávné osobní zpovědi ve vyhrocených situacích (osudy žen a milenek, povzdechy z vězení) jsou i v dnešní době překvapivě blízké mnoha situacím, kdy láska a naděje je to jediné, co lidem zbývá. Dále mohou zuřit války a konflikty, viry a nemoci, ale tímto koncertem si opět připomeneme, že pro lásku má smysl žít a za život z lásky má smysl bojovat. A pokud se láska tento večer dotkne srdcí všech přítomných, naše poslání bylo i tentokrát naplněno.

Soubor Plaisirs de Musique byl založen v roce 2013 a specializuje se na autentickou interpretaci hudby starších stylových období. Členy souboru jsou přední evropští profesionální hudebníci hrající na dobové nástroje, ale i zpěváci, herci a tanečníci. Projekty souboru Plaisirs de Musique jsou realizovány pod uměleckým vedením Jana Čižmáře ve spolupráci s odborníky z oblasti historického tance a divadla. Programová nabídka zahrnuje široké spektrum sahající od komorních projektů až po orchestrální obsazení. Inspiraci nachází především v nových objevech z hudebních archivů a usiluje o atraktivní spojení staré hudby s jinými druhy umění. Součástí programové nabídky jsou také vzdělávací akce a koncerty pro dětské publikum.

 

Mapa místa konání – Synagoga Kolín (Na Hradbách 125)