Nižbor, Kostel Povýšení sv. Kříže, Adam Václav Michna z Otradovic: Loutna česká, Ensemble Inégal, koncert

Termín

Čas: 11 července, 2021 17:00
vyprodáno

Podrobnosti

koncert

11.7. neděle
17:00 hod.

Kostel Povýšení sv. Kříže

NIŽBOR

vstupné 100 Kč

vstupenky on-line nebo na místě

Písňový cyklus Loutna česká z roku 1653 je nejznámější sbírkou českého baroka, jejím autorem je Adam Václav Michna z Otradovic. Houslové party byly až donedávna považovány za ztracené. Díky ojedinělému nálezu muzikologa Petra Daňka z r. 2014 se podařilo sbírku nově zrekonstruovat.

Interpretačně se Loutny české ujal pražský barokní soubor Ensemble Inégal, který doposud provedl několik desítek repríz nové verze tohoto mimořádného hudebního díla a společně jej s prof. Daňkem v Nižboru představí.

Účinkuje hudební soubor Ensemble Inégal, průvodní slovo Prof. Petr Daněk

 

Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt, A . Schnittke, Ph. Glass). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival of baroque music London, De Bijloke Gent, Early Music Festival Stockholm, BachFest Leipzig a mnoha dalších. Realizoval již 17 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´Or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.), objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic (BBC, Evropská vysílací unie EBU, Česká televize, Deutschlandradio Kultur, aj.).

Koncert se koná za laskavé podpory obce Nižbor a firmy MASONITE