Panenský Týnec, nedostavěný gotický chrám, Septem dies, Schola Gregoriana Pragensis, koncert

Termín

Čas: 25 července, 2021 20:00
vyprodáno

Podrobnosti

Septem dies / Hudba na pražské univerzitě 1360-1460


Schola Gregoriana Pragensis

koncert středověké hudby

25.7. neděle
20:00 hod.

nedostavěný gotický chrám

Panenský Týnec

Vstupné 180 Kč
Vstupenky na místě

Zažít hudbu pod širým nebem a přitom v gotickém chrámu? To nás čeká v jednom letním prázdninovém večeru, kdy se zdi chrámu rozezní hudbou dávných věků a nad našimi hlavami budou svítit miliardy hvězd.

Program ansámblu Schola Gregoriana Pragensis zobrazuje hudební svět pražské univerzity v období 1370–1450. Poté, co přežila všechny otřesy za husitské revoluce, snažila se o konsolidaci a návrat karolínské prestiže. Pestrý obraz oficiální liturgické hudby je sestaven v týdenním cyklu. Uslyšíme duchovní hudbu studentů, kleriků i skladeb, jež vznikaly v souvislosti se studiem hudební teorie. Program je okořeněn i hudbou čistě zábavnou.

Účinkuje Schola Gregoriana Pragensis, umělecký vedoucí David Eben

Koncert se koná za laskavé podpory městyse Panenský Týnec

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. Od konce roku 1989 se soubor intenzivně věnuje nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael, Japonsko). Nahrávky souboru na CD získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, „Zlatá Harmonie“ za nejlepší českou nahrávku roku, „Recording of the Month“ na serveru MusicWeb International). Soubor zároveň natáčí i pro Český rozhlas – zde již seznam nahrávek dosáhl úctyhodného počtu 319 skladeb.

Schola v různých projektech spolupracovala s celou řadou špičkových českých i zahraničních interpretů (Petr Eben, Jiří Bárta, Jaroslav Tůma, Iva Bittová, Hana Blažíková, Choeur grégorien de Paris, Capilla Flamenca, Boni pueri, Musica Florea, sbor japonských buddhistických mnichů Gjosan-rjú tendai šómjó, Varmužova cimbálová muzika, Jenaer Philharmonie, ad.).

Soubor se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech často i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.-15. století. V širokém spektru repertoáru souboru lze však najít i soudobou tvorbu (viz CD Antica e moderna a Dialogues.)

Posluchači i odborná kritika oceňují na nahrávkách a koncertních projektech dramaturgickou nápaditost a muzikální interpretaci, se kterou soubor zpřístupňuje repertoár ležící u samých kořenů evropské hudební kultury.