Program

28/11/2021 - 29/1/2022

Výstava obrazů Juraje Szedláka

Výstava je volně přístupná, dernisáž proběhne 29.1.2022 od 14:00

Kavárna Kaffka, Nové Strašecí

Autor loga nového hudebního festival Rosa Bohemica Juraj Szedlák, se kromě grafického designu věnuje take ilustraci a volné tvorbě. Jeho obrazy budou k vidění v Kavárně Kaffka v Novém Strašecí po celý advent.

Proběhlé události

29/6/2021 14.00 a 16.00

Varieté pro tři páry rukou

Divadlo pod Šťastnou Hvězdou

Představení pro děti
Letní scéna Vršovického divadla MANA
Heroldovy sady, Vršovice, Praha 10

Gejzír nápadů dospělých, kterým navždy učaroval svět dětské fantazie. Přesně na to se můžete těšit v inscenaci vynikajících loutkoherců z Divadla pod Šťastnou Hvězdou, kteří se pouští do nového dobrodružství pro děti, tentokrát pod širým nebem. Přijďte s námi oslavit konec školního roku!
Režie: Evgeny Ibragimov

11/7/2021 15.00

Oppidum Stradonice ve světle mincovních nálezů

doc. PhDr. Jiří Militký, Ph.D., DSc.

Přednáška
Informační centrum Keltské kultury, Nižbor, Zámek

Zcela mimořádné postavení na mapě střední Evropy mají mincovní nálezy z oppida Stradonice, odkud jsou známy tři depoty a téměř 2500 ztrátových mincí. Nové zpracování mincí z této lokality zásadním způsobem pozměnilo pohled na keltské mincovnictví v období pozdního 2. až 1. století před Kristem. Přednášet bude doc. PhDr. Jiří Militký, Ph.D., DSc. z Národního muzea, Centra medievistických studií a Univerzity Palackého v Olomouci.

11/7/2021 17.00

Adam Václav Michna z Otradovic: Loutna česká

Ensemble Inégal

Nižbor, Zámek

Písňový cyklus Loutna česká z roku 1653 je nejznámější sbírkou českého baroka, jejím autorem je Adam Václav Michna z Otradovic. Houslové party byly až donedávna považovány za ztracené. Díky ojedinělému nálezu muzikologa Petra Daňka z r. 2014 se podařilo sbírku nově zrekonstruovat. Interpretačně se Loutny české ujal pražský barokní soubor Ensemble Inégal, který doposud provedl několik desítek repríz 

17/7/2021 14.00

Poslední fejeton

Literární pásmo ze sloupků, glos a fejetonů Karla Čapka, čte Petr Kostka
Strž ve Staré huti, Památník Karla Čapka Čapkova témata jsou až neuvěřitelně aktuální i pro dnešní dobu. Ve vynikajícím podání herce Petra Kostky budeme svědky autorova geniálního pohledu na obyčejné věci ve světle jeho doby i životní zkušenosti. To vše v autentickém…

25/7/2021 20.00

Septem dies

Hudba na pražské univerzitě 1360-1460

Schola Gregoriana Pragensis

Koncert středověké hudby
Nedostavěný gotický chrám, Panenský Týnec

Zažít hudbu pod širým nebem a přitom v gotickém chrámu? To nás čeká v jednom letním prázdninovém večeru, kdy se zdi chrámu rozezní hudbou dávných věků a nad našimi hlavami budou svítit miliardy hvězd. Účinkuje Schola Gregoriana Pragensis, umělecký vedoucí David Eben
Rosa mystica…

21/8/2021 17.00

Stopy folklóru v barokní hudbě

Jiří Sycha-barokní housle
Filip Dvořák-cembalo

Koncert barokní hudby
Zámek Pátek nad Ohří, Barokní refektář a kaple

Koncert v domněle neexistující a po léta zazděné kapli Páteckého zámku, který je málo známým bratrem pražského Belvederu, bude patřit duu ve složení Filip Dvořák a Jiří Sycha. Svérázná dvojice nejen hudebníků…

10/9/2021 18.00

Chaconne en trio

Collegium Marianum

Koncert barokní hudby
Zámek Roztoky

Koncert se koná ve spolupráci se Středočeským Muzeem v Roztokách. Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým…

24/9/2021 19.00

Misterios del amor

Plaisirs de Musique

Koncert sefardských písní
Kolín, Synagoga

Osobitá hudební kultura sefardských Židů v jedinečném podání souboru Plaisirs de Musique a emotivní zpěvačky Elišky Tesařové ožije v prostorách nádherné kolínské synagogy, která je mimo Prahu nejstarší a nejcennější památkou svého druhu v Čechách.
Eliška Tesařová — zpěv, perkuse
Marta Kratochvílová — traverso, perkuse

28/9/2021 16.00

Pocta svaté Ludmile

Ensemble Sporck

Koncert barokní hudby
Budeč, Románská rotunda – Kostel sv. Petra a Pavla

Koncert je věnován 1100. výročí Ludmily, české kněžny, světice, mučednice a zemské patronky. Připomeneme ji prostřednictvím výborů z textů kronikáře a hagiografa Václava Hájka z Libočan, jehož líčení osudů svaté Ludmily se stalo základem pro většinu zpracování v době baroka. Vedle nich však zazní také výňatky z Postily P. Antonína Koniáše určené pro den sv. Václava, knížete a Ludmilina vnukem.

10/10/2021 17.00

Koncert k 300. výročí blahořečení
sv. Jana Nepomuckého

Musica Florea

Koncert barokní hudby
Kostel sv. Jana Nepomuckého, Kutná Hora

Violoncellista a dirigent Marek Štryncl se věnuje barokní hudbě celý svůj život. Je jedním z těch, jehož zásluhou znovuožívají díla, která by pro dnešní posluchače jinak zůstala neznámá. A se skvělými hudebníky souboru Musica Florea je na co se těšit.

2/11/2021 19.00

Theatrum Musicum fenomén Capricornus

Ensemble Inégal

Koncert barokní hudby
Zámek, Zrcadlový sál, Kosmonosy

Samuel Capricornus, v Čechách neznámý skladatel, patří svým původem do Žerčic u Mladé Boleslavi. Události na Bílé Hoře před 400 lety byly příčinou jeho odchodu. Zpět se dostává právě prostřednictvím své překrásné hudby.
Účinkují: Gabriela Eibenová, zpěv
Lenka Torgersen, barokní housle

2/12/2021 18.00

Co je Rosa Bohemica?

PhDr. Jiří K. Kroupa

Přednáška
Kavárna Kaffka, Nové Strašecí

Rosa Bohemica je nejen názvem nového hudebního festivalu, ale jedná se také o vzácnou barokní knihu, jejímž jménem jsme se nechali inspirovat. Co ukrývá 300 let stará publikace nám řekne muzikolog, nakladatel a majitel jednoho z těchto vzácných výtisků, PhDr. Jiří K. Kroupa.