DATUM

7/9/2024

18.00

MÍSTO

Nižbor

Zámek/Kostel Povýšení sv. Kříže


CENA
Jednotné vstupné 150 Kč

O Rosa Purpurea

Koncert

ÚČINKUJÍ
    • Ensemble Inégal
      • Gabriela Eibenová / Daniela Čermáková / zpěv

Hudební festival Rosa Bohemica spolupracuje s obcí Nižbor již od svého prvního ročníku a vzhledem k výborné zkušenosti a početnému a nadšenému publiku se sem vrací i letos. Tentokrát si renomovaný soubor Ensemble Inégal připravil program z děl raně barokních skladatelů, kde se vedle slavného Claudia Monteverdiho věnuje i anonymním a méně známým skladbám z českých hudebních archivů. Podle názvu jedné z nich ho nazval O Rosa Purpurea. Ensemble Inégal se hrdě hlásí k odkazu českého kulturního dědictví a právě svými originálními dramaturgickými počiny velkou měrou přispívá k jeho uchovávání a zprostředkovávání dnešnímu publiku.

Ensemble Inégal

 

Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt, A . Schnittke, Ph. Glass). Koncertuje na prestižních evropských festivalech, realizoval již 18 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění, objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic.

Gabriela Eibenová

Zakladatelka festivalu Rosa Bohemica, je renomovaná zpěvačka –  interpretka staré hudby. Vystudovala Pražskou konzervatoř, teorii a provozovací praxi staré hudby na Masarykově univerzitě a historickou interpretaci na JAMU.  Se svým manželem, varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou, založila vokálně–instrumentální soubor Ensemble Inégal, který se profiluje především jako propagátor díla českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. S tímto tělesem intenzivně koncertuje na významných mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Musica Antiqua Brugge, Bach Festival Riga, International Music Festival Santander, Lufthansa Music Festival London, Stockholm Early Music Festival aj.) Zpívala téměř v celé Evropě, v Izraeli, Libanonu i Japonsku. Na svém kontě má více jak 40 CD nahrávek. Působí jako lektorka zpěvu na mistrovských kurzech specializovaných na interpretaci staré hudby. Léta se věnuje technice jógového dýchání „Vítězný dech“, což jí pomáhá v profesi i v životě. Zpívala pro papeže Jana Pavla II. i Jeho Svatost dalajlámu. S manželem vychovávají tři múzicky nadané potomky.

Daniela Čermáková

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Brně, teorii a provozovací praxi staré hudby – obor zpěv na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dále pak hlasovou a hudební výchovu na Pedagogické fakultě MU. Po absolvování konzervatoře (1998) se začala zabývat interpretací hudby 16. –18. století a tomuto profesnímu zaměření se více méně věnuje dodnes, svůj zájem rozšířila také o hudbu středověku. V současnosti působí v Praze. Je členkou Collegia Vocale 1704, souborů Cappella Mariana a Tiburtina ensemble, spolupracuje s mnoha dalšími tělesy staré hudby – Ensemble Inégal, Musica Florea, Collegium Marianum, Doulce Memoir ad. Vystupuje na předních českých a evropských festivalech (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Svatováclavský hudební festival Ostrava, Lípa Musica, Letní slavnosti staré hudby, Resonanzen Wien, Uckermärkische Musikwochen, Festival de Sablé, Festival de la Chaise-Dieu, Festival de Musique Ancienne de Ribeauvillé, Festival van Vlaanderen Brugge, Festival d’Ambronnay, Festival van Vlaanderen Brugge, Muziekcentrum De Bijloke Gent, Oudemuziek Utrecht, Festival di Cremona Claudio Monteverdi, Salzburger Festspiele ad.) Od roku 2010 je také zaměstnaná v Českém rozhlase, kde působí jako hlasatelka a moderátorka stanice Vltava. Tady se kromě hlasatelské práce věnuje také moderování přímých přenosů a připravuje některé pořady zaměřené na starou hudbu.

Ukázka souboru Ensemble Inégal

Zámek, Kostel Povýšení sv. Kříže

Nižbor

Hrad , dnes zámek Nižbor se nad Berounkou tyčí již od druhé poloviny třináctého století. Založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. Později byl renesančně přestavěn, dnes má barokní podobu. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, kde byl v roce 1877 objeven zlatý poklad: kožený vak plný zlatých mincí zvaných duhovky. Romantické místo nad Berounkou se záhy proměnilo v malý český Klondike a vypukla nefalšovaná zlatá horečka. Zlatokopové místo vydrancovali, zároveň však Stradonice vstoupily do povědomí řady evropských sběratelů a archeologů.