Léčivá hudba na krásných místech
„Letošní ročník má motto slavného Pythagora, který řekl, že hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme.“ Posláním letošního ročníku je ukázat, že setkání s kvalitním uměním člověka kultivuje a posiluje v nelehkých životních situacích.
Výjimečnost festivalu Rosa Bohemica spočívá v tom, že pomocí hudby oživujeme a rozezníváme prostory se silným geniem loci. Hudba zde rezonuje s jejich krásou i s jejich historií. Pojďme tedy společně navštívit a třeba i poprvé objevit magická místa v růžici okolo Prahy.
Vedle barokní hudby a písňových večerů bude letos na programu také hudba etnická, židovská, divadelní představení pro děti, varhanní koncert, ale i přednášky nebo výstava.
Festival začíná v Roudnici nad Labem a ve Vlašimi, symbolicky na ose mezi Řípem a Blaníkem. Program pokračuje v Praze, v Blatné, ve Vysoké u Příbramě, v Pátku nad Ohří, Jílovém u Prahy, Panenském Týnci, Nižboru, Roztokách u Prahy a Kosmonosech. Hned tři akce se budou konat na Strži ve Staré Huti u Dobříše, dvě se odehrají v Novém Strašecí.
Festival zve například i do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, kam přijede Petr Kostka s Carmen Mayerovou a pásmem Čapkových fejetonů. Nebo na zámek v Pátku nad Ohří, kde zazní nádherná barokní hudba v prostředí nově objevené kaple. V rámci programu Vivaldi v Čechách se v Praze a Nižboru představí hudební soubor Ensemble Inégal. Bývalá synagoga v Novém Strašecí přivítá židovskou hudbu. Chybět nebude ani pohádka pro děti, která se odehraje na nádvoří zámku v Jílovém u Prahy.
Letos vůbec mají děti na festivalu své mimořádné místo, a to dokonce třikrát v roli samotných interpretů. V Blatné vystoupí chlapecký sbor Bonifantes, v Panenském Týnci zazpívá chlapecký sbor Pueri gaudentes a zahraje violoncellový soubor ze ZUŠ Slaný a ZUŠ Kladno. Právě tyto hudební aktivity v době převedení výuky na on-line platformu velice utrpěly, mnohé soubory se téměř rozpadly. Rosa Bohemica s radostí sleduje a podporuje jejich restart.
Lahůdkou festivalu bude možnost navštívit hned dvě Lorety, tu známější, na Hradčanském náměstí v Praze, si nechala postavit hraběnka Kateřina Lobkowiczová významným barokním architektem Kryštofem Dientzenhoferem. K jeho třísetletému jubileu mu zde bude 21. června věnován slavnostní koncert. Závěrečný koncert 15. listopadu nás pak zavede do Kosmonos. I zde stojí Loreta, kterou na svém panství nechal vybudovat šlechtický rod Černínů.
A proč má smysl náš festival navštívit? Zažijete s námi skvělou hudbu, objevíte nová místa, setkáte se s inspirativními umělci, potkáte lidi podobných zájmů. Nadechnete se, nabijete se a posíleni budete moci jít do dalších dnů. Skutečně budete moci pocítit, že hudba léčí…
Neváhejte za festivalovými zážitky dojet. Podle naší mapy si udělejte plán na prázdniny a na podzim, vytipujte si akce, které vás zajímají. Festival ocení také výletníci, kteří rádi vyrážejí na zajímavá místa. A kulturní program, který se tu nabízí, mohou mít jako bonus – zážitek, který si odnesou navíc.
Víte, že…?
Rosa Bohemica je nejen název nového hudebního festivalu, ale také vzácná barokní kniha? K názvu festivalu nás inspirovaly dva historické spisy ze 17. století, z nichž jeden se jmenuje právě Rosa Bohemica. Jde o životopis sv. Vojtěcha od Václava Boleluckého a unikátní pro náš festival je jeho souvislost s hudbou: obsahuje mimo jiné vůbec první doložený tisk písně Svatý Václave, která byla po staletí vnímána jako naše hymna. Vydání Rosy je pro hudební dějiny velmi zásadním mezníkem. Inspirací pro festivalový vizuál byla zase mapa Čech v podobě překrásné růže, která se objevila v Balbínových dějinách, a dodnes se považuje za jakousi kartografickou kuriozitu. Její název je Bohemiae Rosa.