2020

Jul 1994 Amazon History
Amazon Founded
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Erat enim res aperta. Ne discipulum abducam, times. Primum quid tu dicis breve? An haec ab eo non dicuntur?
29/6/2021 Heroldovy sady, Praha
Varieté pro tři páry rukou

Pro představení pod širým nebem nám vyšlo skvělé počasí. Začínali jsme o deset minut později, protože na lístky byla taková fronta, že jsme museli narychlo přidávat židle. Všichni jsme se bavili, doufáme, že i vy! Děti byly spokojené a prázdniny mohly začít!

11/7/2021 Zámek, Nižbor
Přednáška Oppidum Stradonice ve světle mincovních nálezů a koncert Adam Václav Michna z Otradovic: Loutna česká
Nálada byla výborná, plný kostel i přednáškový sál. Adam Václav Michna a Keltové v srdci Čech. Kdo byl přítomen, hodně se dozvěděl. Byli jsme poučeni i povzneseni na duchu. Mnozí z nás nakonec oslavovali až dlouho do noci:-)
Hudba vyjadřuje to, co nelze říci slovy a o čem je nemožné mlčet. Victor Hugo

Milí posluchači, přátelé a příznivci festivalu Rosa Bohemica,

první ročník máme úspěšně za sebou. Hudební festival, který se rozhodl spojovat setkání se zážitky z výkonů vynikajících interpretů s návštěvami pozoruhodných míst ve středních Čechách i v okolí zahrnoval koncerty a doprovodný program na mimořádně krásných místech české krajiny. Většina akcí se odehrávala o víkendech, návštěvníci si umělecký zážitek mohli spojit s výletem, zámeckou prohlídkou či návštěvou muzea. S ohledem na nejistotu spojenou s pořádáním akcí v uzavřených prostorách nejprve došlo na představení pod širým nebem: v Heroldových sadech v Praze, Čapkově památníku ve Staré Huti u Dobříše, kde zazněly Čapkovy fejetony v podání Petra Kostky, nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci zase rozezvučela gotická hudba v interpretaci Scholy Gregoriany Pragensis. Programy i umělci byli vybíráni přímo pro dané místo. Platilo to třeba i pro zámek v Roztokách, kde hudebníci souboru Collegium Marianum byli umístěni tak, jak to dělával Ludvík XIV. při svých soukromých koncertech v zámeckých komnatách. Koncertovalo se i na zámcích v Nižboru, Pátku nad Ohří a Kosmonosích. V kolínské synagoze zpěvačka Eliška Tesařová představila svět tužeb a nářků Sefardských židů, významná jubilea českých patronů a světců sv. Ludmily, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého připomněl festival v nejstarší rotundě v Čechách v Budči a v kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. Doprovodný festivalový program dvakrát zavítal do Nového Strašecí. Přednáška muzikologa Jiřího K. Kroupy v Kavárně Kaffka představila Rosu Bohemicu: vzácný tisk ze 17. století, který dal jméno celému festivalu. A festivalovou tečkou se v Novém Strašecí stala výstava obrazů Juraje Szedláka. Festival měl v prvním roce své existence skvělou návštěvnost a ohlasy byly jen pozitivní. Mnoho posluchačů si z účastí na jednotlivých koncertech udělalo program na celé léto a podzim a vyžadují si opakování. Stále je možno objevovat nová a nová místa, naplňovat je hudbou a iniciovat smysluplné kulturní počiny. Festival Rosa Bohemica má velký potenciál na založení nové kulturní tradice!

Podívejte se na video, které je letmým pohledem na uplynulý ročník. Těšíme se na další!

Váš festivalový tým

Hlavním důvodem pro založení nového hudebního festivalu je absence koncepčně pojatého, rozsáhlejšího festivalu zaměřeného na klasickou hudbu ve středních Čechách. Obecně lze říci, že středočeští občané dojíždí za kvalitní kulturou do Prahy. Rosa Bohemica nabízí profesionální, dramaturgicky ucelenou platformu na vysoké úrovni v regionu středních Čech s určitým geografickým přesahem do Ústeckého kraje. Je místem živého setkávání publika s inspirativními osobnostmi, umělci, vědci či historiky. Nejen koncerty, ale i divadelní představení, přednášky, besedy a výstavy vytvoří prostor pro společné obohacování a sdílení.

Rosa Bohemica vstupuje do své druhé poloviny

Představení festivalu Rosa Bohemica

Kritéria festivalu Rosa Bohemica

  1. Přinést kvalitní klasickou hudbu do okresních a menších měst a na středočeský venkov.
  2. Pořádat koncerty na krásných, významných a mnohdy pozapomenutých místech a tím připomenout jejich původní význam (kostely, poutní místa, zámky).
  3. Podpořit proces znovuoživení těchto míst vhodnou dramaturgií a autentickou hudbou.
  4. Nabízet prostor pro setkávání významných osobností s občany regionu.
  5. Rozšiřovat vzdělávání a kulturu ve středních Čechách.

Koncepce festivalu

Koncepčně se opíráme o aktivní zapojení obcí a měst, která se stávají partnery festivalu skrze finanční
a propagační spoluúčast. Rosa Bohemica zajišťuje, vedle personálního a produkčního zázemí, především kvalitní, ucelenou a smysluplnou dramaturgii a garanci umělecké kvality.

Realizační tým