DATUM

3/8/2024

14.00

MÍSTO

Strž ve Staré Huti


Památník Karla Čapka


CENA
Jednotné vstupné 100 Kč

Předprodej od 1. 5. na pokladně Památníku K. Čapka ve Strži ve Staré Huti u Příbrami
Děti do 6 let zdarma

Karel Čapek a etnická hudba

Přednáška / koncert
ÚČINKUJE
    • Tomáš Reindl
Čapkovu unikátní sbírku 462 šelakových desek ze 20. a 30. let, která obsahuje hudební nahrávky národů celého světa, vlastní Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Slovy jeho ženy Olgy Scheinpflugové „…ho posedla hudba jako všecko, a chtěl jí přijít na kloub…začal sbírat folklóry celého světa, z každého divošského ostrůvku, od dramatických pochodů tyranů až k primitivním křečím černošských tanců.“ A Karel Čapek dodává: „…nacházím nevyčerpatelnou rozkoš v naslouchání těm podivným nástrojům, hlasům, stupnicím a rytmům“. Tomáš Reindl, etnomuzikolog, hudební skladatel, multi-instrumentalista a hráč na tabla si připravil poslechový pořad a přednášku o různých hudebních projevech napříč světem, s ukázkami z výše zmíněné hudební sbírky. Po přednášce následuje koncert z jeho autorské tvorby. Akce se koná ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka, Náprstkovým muzeem a Středočeským kulturním létem.

Tomáš Reindl

(aka Omnion) je hudební skladatel, multiinstrumentalista a hráč na tabla. Ve své hudbě rád překračuje žánrové bariéry, inspiruje se starými evropskými i mimoevropskými hudebními tradicemi, zároveň však využívá i současné technologie a živou elektroniku. Skladbu vystudoval na pražské HAMU (magisterské i doktorské studium), kde nyní vyučuje Etnomuzikologii a další hudebně teoretické předměty. Dlouhodobě se zabývá indickou klasickou hudbou, kterou studoval pod vedením indických mistrů a které se věnuje i ve své dizertaci. Je autorem knihy Indický rytmický systém: Zdroj inspirace západních skladatelů. 

Omnion je jeho sólový projekt, ve kterém se snoubí inspirace prastarými tradicemi Východu i Západu, spolu se současnými hudebními technologiemi. Omnion aktivně působí na koncertech a festivalech doma i v zahraničí (např. maďarská Ozora či Samsara, dále Estonsko, Vietnam, Londýn či domácí festivaly Colours of Ostrava, Povaleč a mnoho dalších). Projekt získal 1. cenu v soutěži Musica Nova 2019 a tři nominace v mezinárodních cenách JPFolks Awards a Independent Music Awards. 

V poslední době složil Tomáš Reindl  hudbu ke dvěma úspěšným tanečním představením ve spolupráci s ansámblem 420 PEOPLE a divadlem ARCHA – INspiraCe (2021) a HeART of NOISE (2023). Dlouhodobě spolupracuje i s Orchestrem BERG např.  JOGA: Svérázný melodram pro guru, cvičence a orchestr (2017), ve kterém hlavní roli ztvárnila legendární pěvkyně Soňa Červená (toho času ve svých 93 letech!).

Se svou sestrou, špičkovou hráčkou na chrámové varhany, Markétou Schley Reindlovou založil ojedinělý autorský projekt TRANS ORGANIC, spojující velkolepost chrámových varhan s interaktivní elektronikou a hrou na tabla i na didžeridu. 

Věnuje se též zkoumání psychologických aspektů hudby, které zúročil v projektu DRONESCAPE (2022), podílel se též na organizaci mezinárodního sympozia Hudba a změněné stavy vědomí (2023).

Z dalších projektů a spolupráce jmenujme např.:  trio TELLEMARKK, Dorota Barová, Amit Chatterjee (India/US), Shahab Tolouie (Írán), Lenka Lichtenberg (Canada), Yair Dalal (Izrael), Musica Florea, Pavel Fajt & Slet bubeníků, Jana Koubková, Milan Svoboda.

Památník Karla Čapka

Strž ve Staré Huti

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska stojí dům, kde Karel Čapek strávil poslední tři roky svého života. Najdete tu expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku. My vás zveme do krásné a klidné zahrady  domu, kde je Čapkův duch i jeho geniální pohled na obyčejné věci stále přítomen. Nezapomeňte si udělat čas i na procházku Čapkovou stezkou, která vás provede místy, kudy spisovatel chodil při svých pobytech na Strži.