DATUM

21/9/2024

14.00

MÍSTO

Stará Huť

Památník Karla Čapka


CENA
Jednotné vstupné 100 Kč
Předprodej od 1. 5. na pokladně Památníku K. Čapka ve Strži ve Staré Huti u Příbrami
Děti do 6 let zdarma

Karel Čapek a swing

Koncert

ÚČINKUJE
    • Pilsner Jazz Band
      • Anna Moriová/zpěv/saxofon

Dvacátá a třicátá léta–české literatuře dominoval Karel Čapek a svět šílel ze swingové hudby. A právě swing přiveze Pilsner Jazz Band do Staré Huti, aby Strž ožila elegantní hudbou autorů slavných jmen: Duke Ellington, Count Basie nebo Glenn Miller a mnohých dalších. Speciálním hostem bude zpěvačka Anna Moriová, která v Pilsner Jazz Bandu působila v letech 2016-2022; společně tak vystupovali na řadě evropských festivalů i ve Spojených státech ve washingtonském Kennedy Center či newyorském Bohemian National Hall.
Koncert se koná ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka a Středočeským kulturním létem.

Pilsner Jazz Band

Devítičlenný swingový orchestr z Plzně. V originálních i modernějších aranžmá hraje proaranžovanou hudbu velikánů hudby let třicátých a čtyřicátých XX. století.
V repertoáru se vyjímají skladby nejslavnějších swingových jmen: Duke Ellington, Count Basie, Benny Goodman, Glenn Miller a mnohých dalších. Orchestr pravidelně vystupuje v Plzni i na dalších místech v Česku, navštěvuje festivaly po celé Evropě (Německo, Švýcarsko, Švédsko, Polsko, Lotyšsko, Maďarsko, Slovensko, …), v roce 2020 koncertoval v USA.
Od svého vzniku v roce 2008 odehrál Pilsner Jazz Band přes 400 vystoupení, především na českých i zahraničních festivalech, tančírnách, svatbách a jiných soukromých akcích, na městských slavnostech, firemních akcích, plesech a dalších příležitostech. Pilsner Jazz Band natočil již čtyři alba: Old Jazz With New Face (2010), All of Us (2012), Happy Swingin‘ (2015) a Live at the Kennedy Center (2020).

Anna Moriová

Mezzosopranistka Anna Moriová se zpěvu věnuje od dětství. Poprvé se se zpěvem setkala v dětském pěveckém sboru a následně pokračovat v jeho studiu na konzervatoři. Na plzeňské konzervatoři se věnovala jak klasickému zpěvu pod vedením Simony Procházkové, tak hře na saxofon ve třídě Petra Valáška (v letech 2012-2019). V lednu 2017 začala působit jako zpěvačka a saxofonistka s uskupením Pilsner Jazz Band a aktivně s touto kapelou vystupovala v letech 2017-2022. Dnes můžeme její hlavní úspěchy pozorovat v oblasti klasického zpěvu a opery. Od roku 2019 je studentkou Akademie múzických umění v Praze ve třídě Natalije Melnik. Pravidelně se účastní pěveckých kurzů pod vedením významných osobností (A. Carangelo, V. Chmelo, G. Beňačková, G. Eibenová, K. Kněžíková, M. Cukrová, B. Lafont) a v roce 2021 se stala vítězkou Duškovy pěvecké soutěže v Praze a finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V letech 2022 a 2024 absolvovala dvakrát půlroční stáž na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni ve třídě Sebastiana Vittucciho, Stephena Delaneyho a Antona Scharingera. V roce 2022 debutovala v Národním divadle jako Fekluša (L. Janáček: Káťa Kabanová) a v březnu 2024 v roli Kuchtíka (A. Dvořák: Rusalka). V prosinci 2022 debutovala v Moravském divadle v Olomouci jako Třetí žínka (A. Dvořák: Rusalka), v květnu 2023 se zde představila jako Annio (W. A. Mozart: La clemenza di Tito) a na podzim jako Fenena (G. Verdi: Nabucco) či jako Myslivkyně v představení Ad Matrem. V prosinci 2023 debutovala v Jihočeském divadle v roli Magdalény (J. Jirásek: Komenský). Od září 2023 je sólistkou opery Moravského divadla v Olomouci.

Video ukázka

Památník Karla Čapka

Strž ve Staré Huti

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska stojí dům, kde Karel Čapek strávil poslední tři roky svého života. Najdete tu expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku. My vás zveme do krásné a klidné zahrady  domu, kde je Čapkův duch i jeho geniální pohled na obyčejné věci stále přítomen. Nezapomeňte si udělat čas i na procházku Čapkovou stezkou, která vás provede místy, kudy spisovatel chodil při svých pobytech na Strži.