DATUM

8/6/2024

14.00

MÍSTO

Strž ve Staré Huti

Památník Karla Čapka

 

CENA
Jednotné vstupné 100 Kč


Předprodej od 1. 5. na pokladně Památníku K. Čapka ve Strži ve Staré Huti u Příbrami
Děti do 6 let zdarma

Karel Čapek: Jak se co dělá

ÚČINKUJÍ

Carmen Mayerová a Petr Kostka

Je nám ctí otevřít 4. ročník festivalu Rosa Bohemica komponovaným literárně hudebním pořadem, vytvořeným z rozmanitých Čapkových opusů, jenž Carmen Mayerová a Petr Kostka nastudovali v pražském Divadle Viola pod vedením režiséra Tomáše Vondrovice. Oblíbená herecká dvojice se na náš festival vrací, aby se s námi svým nezaměnitelným způsobem podělila o brilantní úvahy Karla Čapka na místě k tomu nejpovolanějším, letním sídle spisovatele a jeho ženy Olgy Scheinpflugové.
Představení se koná ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka a Středočeským kulturním létem.

Anotace programu

Komponovaný literárně hudební pořad, vytvořený z rozmanitých prací autora, který Carmen Mayerová a Petr Kostka nastudovali v pražském Divadle Viola pod vedením režiséra Tomáše Vondrovice.

1. část: Marsyás, čili na okraj literatury
čte paní Mayerová
pauza

2. část: Jak vzniká divadelní hra
čte pan Kostka

Četba je prokládána hudebními vstupy zkomponovanými Petrem Mandelem a Jiřím Traxlerem.

„Diváka stejně tak potěší, jako rozesměje. Brilantní úvahy, postřehy i závěry, od laskavého nadhledu po nezvladatelný chechot komické divadelní masky, to je doména, kde vládne s neochvějnou lidskostí pan Karel Čapek bezkonkurenčně.“
Tomáš Vondrovic

Vezměte do ruky z jeho díla cokoliv. Užasnete a zmocní se vás podezření, že to napsal někdo dnes a vyjadřuje se k dnešním našim problémům.
Karel Čapek žije stále s námi. Může být a je i dnes dobrým, vlídným, moudrým přítelem, rádcem, učitelem. A co víc. Nechybí mu smysl pro ozdravné koření života. Smysl pro humor.“
Petr Kostka

Neuměla bych lépe vyjádřit svůj obdiv ke Karlu Čapkovi, než jak to skvěle formuloval Eduard Baas.
„Miloval řeč, kterou pěstoval, chránil a šlechtil jako nejkrásnější a nejvzácnější bylinu své zahrádky.“
Zlatým písmem vytesat do kamene leckterým dnešním novinářům!
Carmen Mayerová

Carmen Mayerová a Petr Kostka

Carmen MAYEROVÁ

Po své mamince, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, zdědila španělskou krev a temperament. Její matka Antonia Mar Torell Mir byla vdaná za malíře Karla Mayera. Carmen od malička poslouchala vážnou hudbu, hrála na klavír a chodila do baletu. V letech 1960–1967 působila v Klicperově divadle v Hradci Králové (Nezvalova Manon Lescaut, Shakespearův Večer tříkrálový), v letech 1967–1991 byla členkou Městských divadel pražských. V jejím repertoáru jsou zastoupeny role jak dramatické, tak konverzační (např. J. B. Shaw: Čokoládový hrdina, G. Hauptmann: Před západem slunce, E. O’Neill: Smutek sluší Elektře). Na svém kontě má i řadu muzikálových rolí (Řek Zorba, Muž z kraje La Mancha, Chicago). V letech 1982–84 působila jako host v Hudebním divadle v Karlíně v titulní roli slavného muzikálu Hello Dolly. Od roku 1991 je bez stálého angažmá, hostuje v divadlech v Mladé Boleslavi a Liberci, v Městských divadlech pražských i u různých soukromých agentur. Se svým manželem Petrem Kostkou vychovala čtyři dcery a dnes se oba těší ze čtyř vnuček, dvou vnuků, dvou pravnuků a pravnučky.

PETR KOSTKA je český herec, jenž pochází ze starého divadelního rodu, jehož kořeny sahají až do první poloviny 19. století. Narodil se v Říčanech u Prahy v r. 1938. V roce 1957 maturoval na Vyšší hospodářské škole v Plzni, pak se rozhodl pro herectví a byl přijat na Divadelní fakultu AMU. Již během studií začal hrát ve filmu a hostovat v Městských divadlech pražských, kam byl angažován v roce 1960. Zde hrál až do roku 1974, kdy se stal členem Národního divadla. Významná je jeho práce v televizi, ve filmu, v rozhlase i v dabingu. Za celoživotní mistrovství získal Cenu Thálie 2017. 

Památník Karla Čapka

Strž ve Staré Huti

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska stojí dům, kde Karel Čapek strávil poslední tři roky svého života. Najdete tu expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku. My vás zveme do krásné a klidné zahrady domu, kde si můžete vyslechnout autorovy fejetony a glosy dokumentující Čapkův geniální pohled na obyčejné věci, dnes až neuvěřitelně aktuální. Nezapomeňte si udělat čas i na procházku Čapkovou stezkou, která vás provede místy, kudy spisovatel chodil při svých pobytech na Strži.