DATUM

9/7/2022

14.00

MÍSTO

Strž ve Staré Huti – Památník Karla Čapka, Stará Huť 125/125, 262 02 Stará Huť

CENA
100 Kč

Karel Čapek: Jak se co dělá

ÚČINKUJÍ

Carmen Mayerová a Petr Kostka

Skvělý a nadčasový Karel Čapek. Vezměte do ruky cokoliv z jeho díla a užasnete, jak bravurně a trefně se vyjadřuje k problémům dnešní doby.
Představení se koná ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka.

Carmen Mayerová a Petr Kostka

Carmen MAYEROVÁ

Po své mamince, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, zdědila španělskou krev a temperament. Její matka Antonia Mar Torell Mir byla vdaná za malíře Karla Mayera. Carmen od malička poslouchala vážnou hudbu, hrála na klavír a chodila do baletu. V letech 1960–1967 působila v Klicperově divadle v Hradci Králové (Nezvalova Manon Lescaut, Shakespearův Večer tříkrálový), v letech 1967–1991 byla členkou Městských divadel pražských. V jejím repertoáru jsou zastoupeny role jak dramatické, tak konverzační (např. J. B. Shaw: Čokoládový hrdina, G. Hauptmann: Před západem slunce, E. O’Neill: Smutek sluší Elektře). Na svém kontě má i řadu muzikálových rolí (Řek Zorba, Muž z kraje La Mancha, Chicago). V letech 1982–84 působila jako host v Hudebním divadle v Karlíně v titulní roli slavného muzikálu Hello Dolly. Od roku 1991 je bez stálého angažmá, hostuje v divadlech v Mladé Boleslavi a Liberci, v Městských divadlech pražských i u různých soukromých agentur. Se svým manželem Petrem Kostkou vychovala čtyři dcery a dnes se oba těší ze čtyř vnuček, dvou vnuků, dvou pravnuků a pravnučky.

PETR KOSTKA je český herec, jenž pochází ze starého divadelního rodu, jehož kořeny sahají až do první poloviny 19. století. Narodil se v Říčanech u Prahy v r. 1938. V roce 1957 maturoval na Vyšší hospodářské škole v Plzni, pak se rozhodl pro herectví a byl přijat na Divadelní fakultu AMU. Již během studií začal hrát ve filmu a hostovat v Městských divadlech pražských, kam byl angažován v roce 1960. Zde hrál až do roku 1974, kdy se stal členem Národního divadla. Významná je jeho práce v televizi, ve filmu, v rozhlase i v dabingu. Za celoživotní mistrovství získal Cenu Thálie 2017. 

Památník Karla Čapka

Strž ve Staré Huti

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska stojí dům, kde Karel Čapek strávil poslední tři roky svého života. Najdete tu expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku. My vás zveme do krásné a klidné zahrady domu, kde si můžete vyslechnout autorovy fejetony a glosy dokumentující Čapkův geniální pohled na obyčejné věci, dnes až neuvěřitelně aktuální. Nezapomeňte si udělat čas i na procházku Čapkovou stezkou, která vás provede místy, kudy spisovatel chodil při svých pobytech na Strži.