DATUM

18/8/2023

19.00

MÍSTO

Zámek Pátek (Pátek 1, 439 08 Peruc)

CENA
140 Kč
(vstupenky online i na místě)

Pátek na pátku

ÚČINKUJÍ

Tradiční místo našeho festivalu přivítá tradiční interprety. Zámek v Pátku nad Ohří je jedno ze „zapomenutých míst Česka“, byť má za sebou bohatou historii. Zasazen do překrásné krajiny vás přivítá neopakovatelnou atmosférou, která se musí zažít. Jako vždy lehce „odlehčený“ hudební program houslisty Jiřího Sychy a cembalisty Filipa Dvořáka vás jistě potěší a osvěží.

Jiří Sycha a Filip Dvořák

Jiří Sycha se narodil v Gottwaldově, později žil ve Zlíně, studoval v Kroměříži a Trossingenu. Nyní žije v Táboře. Je houslista, učitel, skladatel, dirigent, zahradník, tramp, horolezec, manžel a otec. Odmalička miluje hudbu a dobrodružství. Od Kristových let je také držitelem řidičského průkazu skupiny B.

Filip Dvořák žil v Chotěboři, Brně, Štrasburku a v Hořátvi. Byl dítětem, studentem, učitelem, manželem, otcem. Dnes je opět studentem, učitelem a stále otcem. Nepřetržitě cembalistou –hudebníkem a cembalářem. Žije v Praze.

Ukázka z koncertu interpretů na 1. ročníku festivalu Rosa Bohemica

Zámek, barokní refektář a kaple

Pátek nad Ohří

Koncert v domněle neexistující a po léta zazděné kapli Páteckého zámku bude patřit svérázné dvojici hudebníků. Uslyšíme skladby ze skotské, irské, uherské či rumunské barokní tvorby. Zapomenutá perla na Ohři – původní gotická tvrz byla nahrazena renesančním zámkem či spíše letohrádkem, později barokně upraveným, s pozoruhodnou centrální dispozicí v podobě italské vily. Dochovaly se zde fresky z 18. století v refektáři a v zámecké kapli. V přízemí expozice o páteckých rodácích a slavných obyvatelích – stavitel řetězových mostů Bedřich Schnirch, cestovatel Emil Holub, cestovatel a „Král orchidejí“ Benedikt Roezl či malíř Václav Březina – je doplňována výstavami fotografií, grafik, obrazů apod. V patře se nachází expozice s historickým nábytkem a dobovými předměty, opatské pokoje, zámecké salonky, kaple.