DATUM

27/07/2025

17:15

MÍSTO

Cítoliby

 

Kostel sv. Jakuba

CENA
Jednotné vstupné 150,- Kč, děti do 6 let zdarma, kapacita 120 míst.

Pocta citolibským mistrům

Slavnostní koncert ke 100. narozeninám Zdeňka Šestáka a 700 let městyse Cítolib

ÚČINKUJÍ

    • Harmonia Mozartiana Pragensis

Kdo byli Citolibští mistři? Vše začalo v roce 1720, kdy získal panství Citoliby na Lounsku hudbymilovný rod Pachtů z Rájova. Kdokoli chtěl vstoupit do zdejších služeb, musel umět číst noty a ovládat hru na nějaký hudební nástroj. Nadaným hudebníkům byla hrazena studia u zkušených pražských komponistů. Některé noty pak zůstaly až do 20. století na kůru citolibského kostela, kde je objevil a postupně odkryl tento významný fenomén českého hudebního klasicismu prof. Zdeněk Šesták, rodák z Citolib, kdysi varhaník v místním kostele, později hudební skladatel a významný muzikolog a v tomto roce navíc jubilant, který slaví neuvěřitelné 100. narozeniny. Právě v tomto kostele se bude konat koncert dechového souboru, který se specializuje na hudbu klasicismu, hudbu citolibských mistrů i skladby Zdeňka Šestáka. Koncertu bude předcházet poutní mše svatá. Koncert se koná ve spolupráci s městysem Cítoliby.

Harmonia Mozartiana Pragensis

Harmonia Mozartiana Pragensis je těleso, které zaměřilo svoji činnost převážně na interpretaci tvorby W.A.Mozarta a jeho českých současníků. Právě jim byl v koncertní sezóně 2000-2001 věnován cyklus deseti koncertů „Bohemia-Austria“, kterému byla udělena morální záštita České komise pro UNESCO. Soubor HMP tvoří členové předních pražských orchestrů. V červnu roku 2001 se postavil do čela HMP jako umělecký vedoucí dirigent Státní opery Praha Richard Hein. K svému pětiletému výročí činnosti připravila HMP v roce 2004 první ročník minifestivalu Medové odpoledne, který se každoročně koná v obci Zadní Třebaň. Festival je zaměřen na propagaci neoficiální kultury, včelařství a méně známých kulturních aktivit.

Kostel sv. Jakuba apoštola

Cítoliby

Barokní kostel v Cítolibech byl dokončený roku 1715 a pravděpodobně stojí na místě starší stavby, je součástí areálu barokních staveb a soch na bývalé návsi. Nachází se zde zařízení a výzdoba sochaře Matyáše Bernarda Brauna z let 1718–19. Obrazy jsou dílem V. V. Rainera. Kostel je velmi zdobný, má další čtyři oltáře sv. Barbory, sv. Jana Nepomuckého, Ecce Homo a sv. Jeronýma, barokní kazatelnu, čtyři oválné obrazy evangelistů, pískovcovou křtitelnici, náhrobník Polyxeny a Zuzany Schützové.
Na zdi před kostelem jsou význačné pískovcové sochy Chrona a Víry od M. B. Brauna.
V obci se nalézají další významné křesťanské památky: dílenské práce Brauna, tříhranný obelisk s Nesvětější Trojicí, socha sv. Jana Nepomuckého, a další.