Představte si kostel, který je ponořen do naprosté tmy a ticha. Náhle se tma probouzí… Světlo a jeho magické obrazy vetkly pomyslný život lidské duši a ta se vydává na cestu. Stejně tak jako v Danteho Božské komedii, kde duše prochází po smrti peklem a očistcem až nakonec dojde do samotného ráje, vás budou provázet zpěv Martina Prokeše a Marka Šulce a hlas vypravěče Vladimíra Javorského věčným příběhem života a smrti, moudrosti a pokory. Projekt „Purgatio“ (Očištění) je audiovizuální dílo spojující v jeden celek gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem. Panenský Týnec bude hostitelem tohoto jedinečného projektu.
Pěvecké duo KCHUN
Pěvecké duo KCHUN vzniklo v roce 2016. Tenorista Martin Prokeš a barytonista Marek Šulc navázali na své předchozí umělecké zkušenosti a spolupráci, zejména v rámci renomovaného souboru Schola Gregoriana Pragensis, a vydali se vlastní originální cestou. Výjimečné souznění svých hlasů prezentují ve zcela unikátních autorských projektech, kde kombinují starou i soudobou hudbu a nevyhýbají se ani použití videoartových prvků či živé kresby světlem ve spolupráci s renomovanými vizuálními umělci. Úspěšnou kariéru dua KCHUN odstartoval projekt Purgatio, který nabídl neotřelý pohled na Danteho Božskou komedii s využitím gregoriánského chorálu, renesanční polyfonie, recitace a kresby světlem. Věčný příběh života a smrti, moudrosti a pokory prezentovalo duo Kchun na mnoha tuzemských i zahraničních koncertních a festivalových pódiích. V roce 2022 připravil KCHUN novinku v podobě světové premiéry úpravy díla Stabat Mater soudobého italského skladatele Marca Rosana s doprovodem violoncella. Duo KCHUN je mimořádným objevem na současné klasické scéně díky důrazu na čistou formu hlasového projevu a výjimečnou dramaturgickou objevnost.
Ukázka z programu Purgatio
Kostel sv. Jiří
Panenský Týnec
Do městyse Panenský Týnec zavítá většina lidí kvůli zdejšímu slavnému nedostavěnému gotickému klášteru. Na návsi však stojí ještě kostel sv. Jiří. Datum jeho založení se traduje okolo r.1312-1318, v r. 1722 byl pak kostel barokně přestavěn. Měl jej údajně založit Plichta ze Žerotína, muž, jenž byl manem krále Václava I. a zakladatelem hradu Žerotína, jehož nepatrné zbytky se nachází nedaleko Panenského Týnce. Plichta ze Žerotína byl v r. 1318 v den svátku sv. Jiří pasován na rytíře králem Janem Lucemburským. Mnohem později, v r. 1799, se v Panenském Týnci sešli císař František I.,pruský král Vilém Bedřich III. a ruský car Alexandr I.