Účinkující

Vladimír Roubal

Vladimír Roubal studoval obor varhany na konzervatoři v Plzni u prof. Jitky Chaloupkové a v Praze u prof. Jana Hory, varhanní improvizaci u prof. Jaroslava Vodrážky. Získal dvě první ceny v celostátních soutěžích ve varhanní improvizaci (Opava 1982, Krnov 1988). V letech 1980–1985 byl varhaníkem katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, od roku 1987 do roku 1990 působil jako varhaník baziliky sv. Markéty v Praze Břevnově, od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů při bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově. Věnuje se koncertní činnosti; vystupoval v Německu, Itálii, Rakousku, Polsku, Holandsku a USA. Pořídil četné nahrávky pro Český rozhlas a Českou televizi (M. Reger, F. Mendelssohn-Bartholdy, B. A. Wiedermann, R. Rejšek, improvizace), japonský rozhlas a televizi, dále pro holandský, německý a americký rozhlas. V prosinci r. 1999 absolvoval koncertní turné po Japonsku.

  • Roudnice nad Labem – 10.6.2022 v 18.30 hod.

    Augustiniánský klášter, Kostel Narození Panny Marie

    Noc kostelů – varhanní koncert

Adam Viktora

Varhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice. Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám usilujících o jejich záchranu a propagaci. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Českého varhanního festivalu. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a historicky poučenou interpretaci na Akademii múzických umění v Praze. Je uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští Barokní Sólisté, s nimiž natočil téměř 20 mnohokrát oceněných CD a uskutečnil bezpočet koncertních vystoupení na významných evropských festivalech jako např. Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Musica Antiqua Brugge, Lufthansa Festival London, Bachtage Leipzig, Tage alter Musik Regensburg, Stockholm Early Music Festival a další. Adam Viktora se stal také výrazným představitelem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky. Založil a organizuje Zelenka Festival Praha – Drážďany a pořádá každoroční muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague. Se souborem Ensemble Inégal získal již čtyřikrát prestižní francouzské ocenění Diapason d´Or.

  • Vlašim – 14.6.2022 v 17.00 hod.

    Zámek

    Jan Dismas Zelenka – známý, neznámý

    přednáška

  • Praha – 21.6.2022 v 20.00 hod.

    Loreta

    Vivaldi in Bohemia

  • Nižbor – 15.10.2022 v 18.00 hod.

    Zámek, kostel Povýšení sv. Kříže

    Vivaldi in Bohemia

Ensemble Inégal

Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt, A . Schnittke, Ph. Glass). Koncertuje na prestižních evropských festivalech, realizoval již 18 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění, objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic.

  • Praha – 21.6.2022 v 20.00 hod.

    Loreta

    Vivaldi in Bohemia

  • Nižbor – 15.10.2022 v 18.00 hod.

    Zámek, kostel Povýšení sv. Kříže

    Vivaldi in Bohemia

Gabriela Eibenová

Gabriela Eibenová, zakladatelka festivalu Rosa Bohemica, je renomovaná zpěvačka –  interpretka staré hudby. Vystudovala Pražskou konzervatoř, teorii a provozovací praxi staré hudby na Masarykově univerzitě a historickou interpretaci na JAMU.  Se svým manželem, varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou, založila vokálně–instrumentální soubor Ensemble Inégal, který se profiluje především jako propagátor díla českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. S tímto tělesem intenzivně koncertuje na významných mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Musica Antiqua Brugge, Bach Festival Riga, International Music Festival Santander, Lufthansa Music Festival London, Stockholm Early Music Festival aj.) Zpívala téměř v celé Evropě, v Izraeli, Libanonu i Japonsku. Na svém kontě má více jak 40 CD nahrávek. Působí jako lektorka zpěvu na mistrovských kurzech specializovaných na interpretaci staré hudby. Léta se věnuje technice jógového dýchání „Vítězný dech“, což jí pomáhá v profesi i v životě. Zpívala pro papeže Jana Pavla II. i Jeho Svatost dalajlámu. S manželem vychovávají tři múzicky nadané potomky.

  • Praha – 21.6.2022 v 20.00 hod.

    Loreta

    Vivaldi in Bohemia

  • Nižbor – 15.10.2022 v 18.00 hod.

    Zámek, kostel Povýšení sv. Kříže

    Vivaldi in Bohemia

  • Kosmonosy – 15.11.2022 v 19.00 hod.

    Zámek

    Láska a život ženy

Bonifantes

Chlapecký sbor BONIFANTES je velmi činorodým tělesem. Koncertování je hlavní pracovní náplní a rok od roku se rozrůstá. V současné době Bonifanti absolvují kolem stovky koncertů ročně v České republice i v zahraničí. Pravidelnou součásti sborového života jsou i koncertní turné. Bonifanti vystupovali v Rakousku, Německu, Dánsku, Francii, Anglii, Belgii, Španělsku, Itálii, Nizozemí, Slovinsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, v Thajsku, v Kanadě, USA a Japonsku. Vedle „běžných“ koncertních vystoupení se obě koncertní složky věnují také opeře. Účinkování v operních představeních Tosca a Carmen umožnilo pardubickým klukům vystupovat po boku sólistů předních světových operních domů (La Scala, Staatsoper Wien). Za dobu svého působení sbor získal desítky zlatých medailí, řadu titulů absolutního vítěze soutěže a několik zvláštních cen poroty. Od září 2010 jsou Bonifanti vzděláváni v nové Základní umělecké škole BONIFANTES s kapacitou 350 žáků.

  •  Blatná – 2.7.2022 ve 14.00 hod.

    Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Ave Maria

 

 

Carmen Mayerová a Petr Kostka

Carmen MAYEROVÁ

Po své mamince, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, zdědila španělskou krev a temperament. Její matka Antonia Mar Torell Mir byla vdaná za malíře Karla Mayera. Carmen od malička poslouchala vážnou hudbu, hrála na klavír a chodila do baletu. V letech 1960–1967 působila v Klicperově divadle v Hradci Králové (Nezvalova Manon Lescaut, Shakespearův Večer tříkrálový), v letech 1967–1991 byla členkou Městských divadel pražských. V jejím repertoáru jsou zastoupeny role jak dramatické, tak konverzační (např. J. B. Shaw: Čokoládový hrdina, G. Hauptmann: Před západem slunce, E. O’Neill: Smutek sluší Elektře). Na svém kontě má i řadu muzikálových rolí (Řek Zorba, Muž z kraje La Mancha, Chicago). V letech 1982–84 působila jako host v Hudebním divadle v Karlíně v titulní roli slavného muzikálu Hello Dolly. Od roku 1991 je bez stálého angažmá, hostuje v divadlech v Mladé Boleslavi a Liberci, v Městských divadlech pražských i u různých soukromých agentur. Se svým manželem Petrem Kostkou vychovala čtyři dcery a dnes se oba těší ze čtyř vnuček, dvou vnuků, dvou pravnuků a pravnučky.

PETR KOSTKA je český herec, jenž pochází ze starého divadelního rodu, jehož kořeny sahají až do první poloviny 19. století. Narodil se v Říčanech u Prahy v r. 1938. V roce 1957 maturoval na Vyšší hospodářské škole v Plzni, pak se rozhodl pro herectví a byl přijat na Divadelní fakultu AMU. Již během studií začal hrát ve filmu a hostovat v Městských divadlech pražských, kam byl angažován v roce 1960. Zde hrál až do roku 1974, kdy se stal členem Národního divadla. Významná je jeho práce v televizi, ve filmu, v rozhlase i v dabingu. Za celoživotní mistrovství získal Cenu Thálie 2017. 

  • Strž ve Staré Huti – 9.7.2022 ve 14.00 hod.

    Památník Karla Čapka

    Karel Čapek: Jak se co dělá

Roman Hoza

Barytonista Roman Hoza se narodil ve Zlíně. Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii
múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst
ve Vídni. Roku 2014 v rámci programu Young Singers Project vystoupil na prestižním
Salzburger Festspiele jako Dandini v úpravě Rossiniho Popelky. Stal se sólistou Národního divadla Brno a jako host spolupracuje také s pražským Národním divadlem, Národním divadlem moravskoslezským a Divadlem J. K. Tyla v Plzni. Ze zahraničních hostování jmenujme např. spolupráci s Opera National de Lyon nebo Göteborg Operan. Od sezóny 2020/21 patří do stálého sólistického ansámblu düsseldorfské Deutsche Oper am Rhein. Romana Hozu jste mohli slyšet také na festivalech Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Moravský podzim, Concentus Moraviae a dalších. Je vyhledávaným interpretem komorní a barokní hudby. Pravidelně jej můžete vidět jako sólistu barokních ansámblů Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal nebo Czech Ensemble Baroque. 

  • Vysoká u Příbramě – 30.7.2022 v 19.00 hod.

    Památník Antonína Dvořáka

    Sládkovský večer 

Ahmad Hedar

Klavírista, zpěvák a pedagog Ahmad Hedar od dětství zpíval ve sboru Pueri gaudentes. Studium hry na klavír završil na pražské AMU ve třídě Martina Kasíka a Františka Malého. Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů mj. pod vedením Paula Badury Skody. Jako korepetitor operního zpěvu pracoval s předními pěvci mladé generace Petrem Nekorancem, Kateřinou Kněžíkovou a Romanem Hozou, ale i s operními legendami Gabrielou Beňačkovou či Evou Randovou. V roce 2016 získal cenu za nejlepší klavírní doprovod na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Je členem spolku RunOperun, který se snaží přiblížit operu mladému publiku a široké veřejnosti na neobvyklých místech. S tímto spolkem nastudoval opery Kouzelná flétna, Figarova svatba, Rusalka a Lidský hlas. Roku 2019 se stal stipendistou prestižních Bayreuther Festspiele. Kromě klavíru se věnuje i zpěvu, a to opernímu i neklasickému. Od roku 2019 pedagogicky působí na Konzervatoři Jana Deyla.

  • Vysoká u Příbramě – 30.7.2022 v 19.00 hod.

    Památník Antonína Dvořáka

    Sládkovský večer 

Jiří Sycha a Filip Dvořák

Jiří Sycha se narodil v Gottwaldově, později žil ve Zlíně, studoval v Kroměříži a Trossingenu. Nyní žije v Táboře. Je houslista, učitel, skladatel, dirigent, zahradník, tramp, horolezec, manžel a otec. Odmalička miluje hudbu a dobrodružství. Od Kristových let je také držitelem řidičského průkazu skupiny B.

Filip Dvořák žil v Chotěboři, Brně, Štrasburku a v Hořátvi. Byl dítětem, studentem, učitelem, manželem, otcem. Dnes je opět studentem, učitelem a stále otcem. Nepřetržitě cembalistou –hudebníkem a cembalářem. Žije v Praze.

  •  

    Pátek nad Ohří – 13.8.2022 v 16.00 hod.

    Zámek

    Stopy folklóru v barokní hudbě

  • Roztoky u Prahy – 11.11. 2022 v 18.00 hod.

    Zámek

    Stopy folklóru v barokní hudbě

Divadlo pod Šťastnou Hvězdou

Divadlo pod Šťastnou Hvězdou je komorní soubor založený v roce 2013 v Českých Budějovicích. Naše “Šťastná Hvězda” je osmicípá. Stejně jako kompas určující osm základních světových stran, vede i nás a poukazuje na rozmanitost směrů a kultur, které bychom rádi přiblížili našemu publiku. Pod vedením režiséra Evgeny Ibragimova vytváříme představení pro všechny věkové kategorie. Láskou k profesi, zkušenostmi ze zahraničních stáží v pohybových a loutkových divadlech i účastí na mezinárodních divadelních festivalech si získáváme přízeň mnohých diváků.

  • Jílové u Prahy – 14.8.2022 v 16.30 hod.

    Muzeum

    Varieté pro tři páry rukou

    Divadelní představení pro děti na nádvoří Regionálního muzea

Pueri gaudentes

Pueri gaudentes (radostní chlapci), chlapecký sbor Základní umělecké školy v Praze 7, založila v září 1990 Zdena Součková. Za svou více než třicetiletou historii Pueri gaudentes navštívili celou řadu měst v Česku, Itálii, Rakousku, Francii, Německu, Belgii, Nizozemí, Švédsku, Norsku, Řecku, Španělsku, Polsku, Finsku, Estonsku, Lotyšsku, třikrát podnikli turné po Japonsku a získali vysoká ocenění na prestižních festivalech v belgickém Neerpeltu, německém Lindenholzhausenu, italské Gorizii ad. Pueri gaudentes také natáčejí pro rozhlas a televizi a podílejí se na nahrávání zvukových nosičů a spolupracují se Státní operou Praha. Členové sboru vystupovali m.j. ve významném projektu Bernsteinovy Mše na Pražském hradě. V roce 2019 sbor uskutečnil čtrnáctidenní turné po Švédsku, Finsku, Rusku a Estonsku. Ze soutěže v Petrohradu si odnesl 1. místo ve své kategorii a stal se i vítězem Grand Prix. Svou cestu zakončil v Estonsku na jednom z největších sborových festivalů planety – Laulupidu. O tomto festivalu vznikl dokument České televize Pueri gaudentes v Estonsku. Ve stejném roce sbor uskutečnil zájezd do Vatikánu a vystoupil v Bazilice svatého Petra. Na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro účinkovali Pueri gaudentes v letech 2006 a 2018. Se sborem pracuje sbormistrovský tandem Libor Sládek a Jan Kyjovský. Uměleckou ředitelkou sboru je jeho zakladatelka Zdena Součková. Na klavír sbor doprovází Denisa Nováková.

  • Panenský Týnec – 17.9.2022 v 18.00 hod.

    Nedostavěný gotický chrám

    Hudba v průběhu staletí

Tomáš Reindl

Ing. MgA. Tomáš Reindl Ph.D. je hudební skladatel, multi-instrumentalista a hráč na tabla.
Vystudoval obor Aplikovaná elektronika (Západočeská universita), na pražské HAMU pak absolvoval studium skladby pod vedením prof. Hanuše Bartoně. Ve své disertační práci se zabývá problematikou mikrointervalů v indické klasické hudbě a jejich hudebně-
psychologickými aspekty. Vzdělával se též na různých kursech, workshopech a soukromých lekcích v Indii, Velké Británii, Itálii a Turecku. Hru na indická tabla studoval pod vedením jednoho z nejvýznamnějších současných mistrů, Sanju Sahai. Tomáš Reindl tvoří hudbu bez omezení žánrů, či často právě na pomezí různých žánrů (vážná hudba, jazz, elektronika, world music, filmová hudba atd.). Na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze vyučuje Etnomuzikologii a další hudebně teoretické předměty. Je autorem knihy Indický rytmický systém: Zdroj inspirace západních sladatelů (Praha: Nakladatelství AMU, 2017).

  • Strž ve Staré Huti – 24.9.2022 ve 14.00 a 15.30 hod.

    Památník Karla Čapka

    Karel Čapek a etnická hudba

    Poslechový pořad a přednáška ve 14.00 hod.

    Koncert etnické hudby v 15.30 hod.

Plaisirs de Musique

Soubor Plaisirs de Musique byl založen v roce 2013 a specializuje se na autentickou interpretaci hudby starších stylových období. Členy souboru jsou přední evropští profesionální hudebníci hrající na dobové nástroje, ale i zpěváci, herci a tanečníci. Projekty souboru Plaisirs de Musique jsou realizovány pod uměleckým vedením Jana Čižmáře ve spolupráci s odborníky z oblasti historického tance a divadla. Programová nabídka zahrnuje široké spektrum sahající od komorních projektů až po orchestrální obsazení. Inspiraci nachází především v nových objevech z hudebních archivů a usiluje o atraktivní spojení staré hudby s jinými druhy umění. Součástí programové nabídky jsou také vzdělávací akce a koncerty pro dětské publikum.

  • Nové Strašecí – 29.10. 2022 v 17.00 hod.

    Bývalá synagoga

    Misterios del Amor

Juraj Szedlák

Autor loga nového hudebního festivalu Rosa Bohemica Juraj Szedlák, se kromě grafického designu věnuje také ilustraci a volné tvorbě. Jeho perokresby, které vytvářejí vizuál letošního ročníku budou k vidění v Kavárně Kaffka v Novém Strašecí od 29. října 2022. 

  • Nové Strašecí – 29.10. 2022 v 18.30 hod.

    Kavárna Kaffka

    Perokresby Rosa Bohemica

    Vernisáž výstavy 

Petra Matějová

Již řadu let spojuje Petra Matějová ve své kariéře hru na moderní klavír i na jeho historické podoby. Její snahou je každý repertoár maximálně přiblížit zvukové a interpretační estetice doby, ve které vznikal, což souvisí také s výběrem odpovídajícího typu nástroje. K tomuto interpretačnímu proudu se přiklonila zejména během šestiletého pobytu v Paříži, kde se po absolutoriu na pražské AMU a Konzervatoři specializovala ve hře na kladívkový klavír. Na moderní i historický klavír nahrála mnoho snímků pro Český, Slovenský a Španělský Rozhlas (Rejcha, Mozart, Janáček, Fibich, Voříšek, Tomášek, Franck, Haydn, Mendelssohn, Beethoven) a pro francouzskou televizní stanici Mezzo (Schubert). V roce 2004 natočila v Paříži sólové CD s díly Voříška, Beethovena a Schuberta. V roce 2012 dokončila kompletní nahrávku Voříškova klavírního díla pro Český rozhlas. Vystoupila na festivalech ve Francii a Španělsku, i Čechách (Pražské jaro, pravidelně koncertní sezóna FOK, Haydnovy slavnosti ad.) a na Slovensku (Dny staré hudby, Hammerklavierfest), dále se představila sólově nebo v různých komorních seskupeních ve většině evropských zemí. Od r. 1995 pravidelně vyučuje klavír a komorní hru na letních kursech, v letech 2007-2009 vedla třídu kladívkového klavíru na Letní škole staré hudby ve Valticích. V letech 2008-2013 vyučovala hru na kladívkový klavír na JAMU v Brně. V roce 2014 úspěšně obhájila doktorskou práci v interpretaci v mezinárodním programu tzv. doktorátu „pod dvojím vedením“ na Pařížské konzervatoři a Sorbonně, a na JAMU v Brně na téma Klavírní dílo J. V. H. Voříška.

  • Kosmonosy – 15.11.2022 v 19.00 hod.

    Zámek

    Láska a život ženy