DATUM

29/6/2024

13.30

MÍSTO

Blatná
Kostel Nanebevzetí Panny Marie

 
Vstupenky Vstupné v rámci Výstavy růží, lze koupit na místě

Zlaté Jubileum

 

Koncert k Roku české hudby

ÚČINKUJÍ

A corde quartet

Magdaléna Mašlaňová – housle
Matěj Polášek – housle
Zdeňka Hájková – viola
Petr Mašlaň – violoncello

Opět po roce vás zveme na výstavu růží do Blatné. Růže zde můžete procítit všemi smysly, právě ony budou bohatě zdobit celé město včetně interiéru gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tentokrát jsme přizvali ke spolupráci nově založený smyčcový kvartet mladých hudebníků, kteří spolu rádi hrají a tráví čas. I proto mají v názvu A corde–Ze srdce. Vynikajícímu složení souboru dominuje houslistka Magdalena Mašlaňová, zástupkyně koncertního mistra České filharmonie. Na programu, který má ambici poklonit se letošním oslavencům a velikánům české hudby, zazní Americký kvartet Antonína Dvořáka a smyčcový kvartet Z mého života Bedřicha Smetany.
Koncert se koná ve spolupráci s Kulturní plantáží Blatná.

Anotace k programu 


V podání A Corde Quartet zazní dvě nejznámější kvartetní díla českých autorů. „Americký“ kvartet Antonína Dvořáka odkazuje na svůj vznik na americkém venkově a ztvárňuje nejen prvky afroamerické hudby a hudby původních obyvatel Ameriky, ale také dva Dvořákovy zamilované motivy – přírodu a vlaky. Pozorný posluchač tak pozná třeba zpěv tangary šarlatové.

Smyčcový kvartet „Z mého života“ Bedřicha Smetany je vlastně hudebním životopisem svého autora. Uslyšíme tak atmosféru společenského života 19. století – roztančené hospody nebo vznešeného salonu, vyznání lásky a také tragičtější tón – odkaz na vytrácející se sluch.

A corde quartet


Všichni jsme se poznali během studií v hudebních třídách Gymnázia Jana Nerudy v Praze na Žižkově.
Poprvé jsme s kvartetním programem vystoupili v roce 2013 a od té doby vystupujeme při
nejrůznějších příležitostech, na pozvání našich přátel či na benefičních akcích. Hudba v našem podání tak zní nejen v koncertních sálech, ale také v kostelích nebo na hospicu. Máme za sebou také společné vedení letní hudebně-výtvarně-divadelní dílny pro děti.
Snažíme se kromě co nejlepšího provedení přinášet hudbu publiku i neformálně, co nejpřirozeněji.
Mnohdy tak rádi propojujeme hru a mluvené slovo.
Spojuje nás nejen hudební vzdělání, ale především přátelství, rodinné vazby i nitky duchovní. Hraní nás těší zejména proto, že hudbu můžeme tvořit společně. Komorní hudba je zkrátka naše srdeční záležitost, jak ostatně napovídá i název našeho kvarteta „a corde“ – „ze srdce“.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Blatná

Město Blatná získalo přívlastek „město růží“ mezi dvěma světovými válkami zásluhou úspěšného pěstitele a šlechtitele růží Jana Böhma. Jeho růžové plantáže patřily ve 30. letech 20. století k největším v Evropě a rozkvétalo na nich až milion růžových květů ročně. Blatná se stala jedním ze světových center šlechtění a pěstování růží a po mnoho let se zaslouženě honosila titulem „Blatná – město růží“.

Výstava růží v Blatné – městě růží přináší zážitky všemi smyly.
Těšte se na originální floristické expozice, koncerty, divadelní představení, tvůrčí dílny, růžový design market, odborné přednášky nebo tematické kulinářské speciality a letní drinky….