Blog

Proběhlé akce: Zlaté Jubileum / Koncert k Roku české hudby / A corde quartet / Blatná / Kostel Nanebevzetí Panny Marie / 29.6. / 13.30

Opět po roce jsme se setkali na výstavě růží v Blatné. Růže zde můžete procítit všemi smysly, právě ony bohatě zdobí celé město včetně interiéru gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tentokrát jsme přizvali ke spolupráci nově založený smyčcový kvartet mladých hudebníků, kteří spolu rádi hrají a tráví čas. I proto mají v názvu A corde–Ze srdce. Vynikajícímu složení souboru dominuje houslistka Magdalena Mašlaňová, zástupkyně koncertního mistra České filharmonie. Na programu, který má ambici poklonit se letošním oslavencům a velikánům české hudby, zazněl Americký kvartet Antonína Dvořáka a smyčcový kvartet Z mého života Bedřicha Smetany.
Koncert se konal ve spolupráci s Kulturní plantáží Blatná.

ÚČINKUJÍ

A corde quartet

Magdaléna Mašlaňová – housle
Matěj Polášek – housle
Zdeňka Hájková – viola
Petr Mašlaň – violoncello

Anotace k programu 


V podání A Corde Quartet zazněli dvě nejznámější kvartetní díla českých autorů. „Americký“ kvartet Antonína Dvořáka odkazuje na svůj vznik na americkém venkově a ztvárňuje nejen prvky afroamerické hudby a hudby původních obyvatel Ameriky, ale také dva Dvořákovy zamilované motivy – přírodu a vlaky. Pozorný posluchač tak pozná třeba zpěv tangary šarlatové.

Smyčcový kvartet „Z mého života“ Bedřicha Smetany je vlastně hudebním životopisem svého autora. Slyšeli jsme tak atmosféru společenského života 19. století – roztančené hospody nebo vznešeného salonu, vyznání lásky a také tragičtější tón – odkaz na vytrácející se sluch.