Blog

Proběhlé akce: Synagoga Kolín 24.9. Misterios del Amor Plaisirs de Musique

Osobitý hudební odkaz sefardských Židů v jedinečném podání souboru Plaisirs de Musique
a zpěvačky Elišky Tesařové ožil v prostorách kolínské synagogy, která je mimo Prahu nejstarší a nejcennější památkou svého druhu v Čechách.

Děkujeme sponzorům a partnerům koncertu v Kolínské synagoze:

Květinovému ateliéru Kolín za krásné květiny pro účinkující a výzdobu, Vinárně pod lípou Kolín za skvělé občerstvení, kavárně Zastávka u kávového zrnka za vynikající kávu a Bistru u Stapů za zapůjčení dek, pro zahřátí návštěvníků.

 

Temperamentní písně jsou plné emocí, v melodiích a textech se odráží nejen touhy jednotlivců, ale
i bolestné a nadějeplné tóny odkazující na pohnuté dějiny tohoto národa. Program, který je na pomezí žánrů – klasického, lidově-tradičního a jazzového – nabízí posluchačům výlet do vzdálených a cizokrajných končin. Písně vycházely z bohaté tradice lidové hudby a byly doprovázeny v různých komunitách
a v různých dobách různě. Tu loutnou, nebo jejím arabským předchůdcem – oudem, tu vihuelou, bubínkem, tamburínou, nebo zněly jen tak samotou noci. Jde sice o světskou hudbu, ale v zásadě jsou to písně hluboce duchovní, jejichž baladické texty nesou stopy utrpení svých tvůrců. Jména dávných hudebníků odvál čas, jejich prožitky tu ale s námi zůstávají. Hudba je emocionálně nabitá a hluboce osobní; ne však sentimentální, spíše hrdý povzdech než nářek. Dávné osobní zpovědi ve vyhrocených situacích jsou i v dnešní době blízké situacím, kdy láska a naděje je to jediné, co lidem zbývá.

Eliška Tesařová, zpěv, perkuse / Marta Kratochvílová, traverso, perkuse / Vladimír Třebický, perkuse Marian Friedl, kontrabas, perkuse, zpěv / Jan Čižmář, loutna, kytara, theorba, zpěv, umělecký vedoucí

Představení se uskutečnilo s laskavou podporou města Kolín.